Akkrum.net

Het carbidschieten is dit jaar weer terug. Met behulp van een vernieuwd, jong team gaat Team Houwitzer op Oudjaarsdag 2023 het weiland aan de Polsleatwei in Akkrum weer in om flink te knallen. De jaarlijkse oudejaarstraditie werd vorig jaar ruw verbroken. ,,We hebben eigenlijk altijd mooi weer, maar toen regende het bijna de hele dag’’, vertelt secretaris Herman Gaarman. Het vuurwerk van vorig jaar is toen niet gebruikt en staat klaar voor een enorme vuurwerkshow op zondag 31 december 2023.

Herman Gaarman: ,,Door de regen kregen we vorig jaar aanzienlijk minder bezoekers en kon de vuurwerkshow niet doorgaan. Ook hebben we toen voor het eerst geen carbid geschoten. Voor ons team vrijwilligers is de organisatie zo vlak na de kerst een enorme belasting. Je bent drie dagen bezig met opbouwen en nog eens twee dagen met opruimen. We merkten dat de animo om er zoveel tijd in te steken onder de jongens afnam. We hebben we een geweldig feest in de tent gehad.’’

Elk jaar op Oudjaarsdag staat er een grote feesttent aan de Polsleatwei. De zangers Sytse Haima en Frerik de Swetser zijn dit jaar weer van de partij en ook DJ Djurre gaat de jongste jeugd opnieuw met zijn kinderdisco vermaken. Voor alle drankjes, hapjes en snert wordt weer gezorgd. ,,Ons evenement is een begrip in onze dorpen Akkrum en Nes en omgeving. Veel bedrijven sponsoren en dit maakt dat we er elk jaar weer zijn.’’


"De Houwitzers are ready to fire!”


Het grote eindejaarspektakel in Akkrum begon zeventien jaar geleden. De mannen van het eerste uur kwamen met regelmaat bij elkaar en de jaarwisseling naderde. ,,Tja, wat zullen we nou eens gaan op Oudjaarsdag doen, vroegen we ons af. Een vraag die vaak wordt gesteld en meestal ook goed wordt ingevuld. Dat was voor ons niet anders, een paar mannen, die vaak nog jongens waren en graag met luide knallen mochten spelen.’’ De ploeg startte in 2006, bij Piet Menger op de Polsleatwei in Akkrum.

,,Bij Piet Menger vonden we wat we zochten. Oude melkbussen, carbid, water en vuur, meer heb je eigenlijk niet nodig. Het is 2006 en Team Houwitzer is geboren. Hoe komen we nou aan die naam? Een vraag die veel is gesteld. Arnold Swiersema kwam die dag ook kijken bij het carbidschieten en riep luid vlak voor de knal: “Houwitzers are ready to fire” En die naam hebben we sindsdien altijd gehouden.’’

Ronddraaiend carbidkanon
Door de jaren heen werd het team groter, de melkbussen werden talrijker, ze werden zwart geverfd en kregen een letter zodat in totaal negen melkbussen het woord Houwitzer spelden. Secretaris Herman Gaarman van het team: ,,Het innovatieve paste ons team, we vonden het leuk om nieuwe dingen te bedenken en zo werden de melkbussen vervangen door heuse kanonnen. In de werkplaats van Piet bedachten we de mooiste dingen en zo kwam er ook een carroussel, een ronddraaiend carbidkanon.’’

De belangstelling voor het carbidschieten werd opgemerkt door de inwoners van Akkrum en Nes (H). ,,Door de jaren heen kwamen er steeds meer mensen en iedereen dronk gezellig een biertje en at een hapje mee. Bezoekers gaven ons dan wel eens een bijdrage en dit principe hebben we er altijd in gehouden. Om 18.00 uur was het altijd einde carbidschieten. We zochten naar een leuk slotstuk en op een gegeven moment kwam er ook een vuurwerkshow.’’

Steun aan het dorp
Wat veel mensen niet weten is dat Team Houwitzer ook betrokken is bij de ondersteuning van verenigingen en dorpsinitiatieven. De leden hebben in de werkplaats van Poltrail van Piet Menger de touwdraaimolen gebouwd, die tijdens het New York-evenement “Meat me at the Fountain” in 2018 is gebruikt. Het team heeft de picknicktafels voor voetbalvereniging Akkrum gesponsord, een financiële bijdrage aan het jubileum van volleybalvereniging AVC ‘69 gegeven en ook aan de Akkrummer Passion. Herman Gaarman: ,,Daarnaast zijn we betrokken geweest bij de voorlichting over carbidschieten en vuurwerk op de basisscholen in Akkrum en Grou. Jarenlang hebben we ook een kidsclinic carbidschieten gegeven.’’

Foto's: Noordoost.nl/Alex J. de Haan

Vernieuwd team Houwitzer

 

2022: Het optreden van Frerik de Swetser en Sietse Haima

 

2022: Team Houwitzer tijdens een pauze in de opbouwfase van het feestterrein.

17123152 Akkrum jeugdclinic carbidschieten

Nog geen reacties.

(advertentie)