Akkrum.net

Hard nodig blijft de herdenking van de crash in 1941 van het Britse Wellington-vliegtuig bij Soarremoarre in Nes (H). Zes jonge mensen kwamen aan het begin van de Tweede Wereldoorlog om: drie uit Nieuw-Zeeland, eentje uit Ierland en twee uit Engeland. Burgemeester Avine Fokkens van Heerenveen benadrukte woensdagmiddag 8 november 2023 – precies 82 jaar naar het neerstorten van het vliegtuig - in haar eerste officiële toespraak de noodzaak van de herdenking.

,,Ik hoef - denk ik - niemand hier te vertellen hoe actueel onderdrukking en de strijd voor vrijheid wereldwijd nog steeds is. Helaas nog heftiger dan enkele jaren geleden. Oorlog komt door de media en de sociale media heftig bij iedereen binnen. Het zijn vaak akelige verhalen en beelden. En misschien zouden we het liefst ervan willen wegkijken. Maar wegkijken, dat mogen we niet doen.’’

Onder haar toehoorders bevonden zich onder andere de leerlingen van de bassisscholen De Finne en De Boarne, die het monument hebben geadopteerd. Tjerk Sonneveld en Julia Wiersma legden namens de beide scholen een krans. Burgemeester Avine Fokkens deed dat namens de gemeente. Ze complimenteerde de scholieren. ,,Jullie zijn het die geschiedenis levend houden. Jullie onderhouden het. Jullie kennen de namen die daarop staan. Jullie hebben door de verhalen geleerd waar ze woonden. En echt, neem dat van mij aan, dat is heel bijzonder en jullie mogen allemaal trots zijn op jullie eigen rol daarin.’’

Fokkens: ,,Vanuit onze gemeente vinden wij het erg bijzonder dat er hier een comité is dat ervoor zorgt dat de verhalen blijvend verteld worden. Dat niet alleen, u onderhoudt ook banden met de landen waar de jonge mannen vandaan kwamen. We vinden het óók erg bijzonder dat we in onze gemeente een monument als dit van Soarremoarre hebben.’’

Bettie Smedes en Tom de Jong legden de gemeente Westerkwartier een krans vanwege de band van die gemeente met Nieuwzeeland en Tasmanie. Beide
landen zijn in de zeventiende eeuw ontdekt door Abel Tasman uit Lutjegast in Westerkwartier.Dankwoorden kwamen van de familie Gray uit Nieuw-Zeeland, familie van een van de omgekomen piloten.

Met het spelen van de Last Post, het leggen van bloemen en kransen en het lezen van gedichten werd de vliegramp herdacht. De grote zwerfkei met de namen van de jonge vliegers staat vlakbij het weiland, waar de Wellington neerstortte. De motor en onderdelen zijn later opgegraven en staan in museum Haagsma in Aldeboarn tentoongesteld. Het Memorial Museum '40-'45 is van oud-veehouder Gerrit Haagsma, die ook voorzitter van het comité Herdenking Soarremoarre is.

Lees ook:

Foto's: Jan Eijzenga/gemeente Heerenveen

Burgemeester Avine Fokkens tijdens haar toespraak in het museum.

 

Museumeigenaar Gerrit Haagsma luistert aandachtig naar de leerlingen van de beide scholen uit Aldeboarn.231108 Nes Soarremoarre Wellington 6 c JanEijzenga 1000

 

De vlaggen staan strak tijdens de 82ste herdenking.231108 Nes Soarremoarre Wellington 1 c JanEijzenga 1000

 

Cornettist Piet Bergsma van het Orkest Koninklijke Luchtmacht speelt de Last Post.231108 Nes Soarremoarre Wellington 2 c JanEijzenga

 

Burgemeester Avine Fokkens (r) en Richtsje Stornebrink kwamen namens de gemeente Heerenveen naar de herdenking.231108 Nes Soarremoarre Wellington 4 c JanEijzenga 1000

Gerrit Haagsma spreekt de genodigden toe (Foto: Gemeente Heerenveen)231108 Nes Soarremoarre herdekingWellingtin Haagsma c gemeenteHeerenveen

 Bestuursleden van het herdenkingscomité Gerrit Haagsma en Jan Eijzenga leggen een krans.231108 Nes Soarremoarre krans GerritHaagsma JanEijzengaDe krans van de gemeente Westerkwartier, die vanwege ontdekkingsreiziger Abel Tasman een band met Nieuw-Zeeland heeft231108 Nes Soarremoarre krans Westerkwartier

Bloemenhulde bij de zwerfkei met namen van de zes jonge militairen. (Foto: Gemeente Heerenveen)231108 Nes Soarremoarre herdenkingWellingtinc gemeenteHeerenveen

Nog geen reacties.

(advertentie)